An electric cannon, such as shown in (Figure 1) , consists of a 10-kg metal ball
ID: 1404419 • Letter: A
Question
An electric cannon, such as shown in (Figure 1) , consists of a 10-kg metal ball with charge 1.3×10?4 Ccompressed into a plastic barrel so that it is 0.10 m from an equally charged object at the closed end of the barrel. The barrel is oriented at 37? with respect to the horizontal. When the ball is released, it shoots 3.0 malong the barrel from its starting position because of the repulsive force between the two charged objects.
Q1. Find the change in gravitational potential energy.
Q2. Find the change in electric potential energy.
Q3. Find the final speed of the charge as it leaves the barrel.
Explanation / Answer
Q1) change in gravitational potential energy is U2-U1 = mg*(h2-h1)
h1 = 0.1*sin(37) = 0.06018 m
h2 = 3*sin(37) = 1.805 m
h2-h1 = 1.805-0.06018 = 1.745 m
U2-U1 = 10*9.8*(1.745) = 171.01 J
Q2) change in electrical potential energy is U2-U1 = -k*q1*q2[(1/r2)-(1/r1)]
(1/r2)-(1/r1) = (1/3)-(1/0.1) = -9.667
then U2-U1 = -9*10^9*1.3*1.3*10^-8*(-9.667) = 1470.35 J
Q3) From law of conseravation of energy
change in kinetic energy = chnage in potential energy
0.5*m*v^2 = 1470.35+171.01 = 1641.36 J
final speed is v = sqrt(1641.36/(0.5*10))
then v = 18.12 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.