An eight turn coil encloses an elliptical area having a major axis of 40.0 cm an
ID: 2036145 • Letter: A
Question
An eight turn coil encloses an elliptical area having a major axis of 40.0 cm and a minor axis of 30.0 cm. The coil lies in the plane of the screen and has a 6.00 A current flowing clockwise around it. If the coil is in a uniform magnetic field of 2.07 x 10-4T directed toward the left of the screen, what is the magnitude of the torque on the coil? (Hint: The area of an elipse 's A·Tab. where a and b are, respectively, the semimajor and semiminor axes of the ellipse.) N -m 40.0 cm Need Help? |Read lt:11 Taktoa Tutor Show My Work (Optional) Submit Answer Save Progress Practice Another VersionExplanation / Answer
Given,
N = 8
B = 2.07 x 10-4T
I = 6 amps
A = ? a b = ? (0.200 m) (0.150m) = 0.094 m2
as from the given we can see that the field isparallel to the plane of the loop we get
? = 90°
? = N I A B sin? = (8) (6 amps) (0.094) (2.07 x 10-4T)sin90° = 9.34 x 10-4 N.m
the torque is directed to make the left hand side ofthe loop move toward you and the right hand side move away
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.