Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A major leaguer hits a baseball so that it leaves the bat at a speed of 32.8 m/s

ID: 1405111 • Letter: A

Question

A major leaguer hits a baseball so that it leaves the bat at a speed of 32.8 m/s and at an angle of 36.8 above the horizontal. You can ignore air resistance.

At what two times is the baseball at a height of 10.3 m above the point at which it left the bat?

Calculate the horizontal component of the baseball's velocity at an earlier time calculated in part (a).

Calculate the vertical component of the baseball's velocity at an earlier time calculated in part (a).

Calculate the horizontal component of the baseball's velocity at a later time calculated in part (a).

Calculate the vertical component of the baseball's velocity at a later time calculated in part (a).

What is the magnitude of the baseball's velocity when it returns to the level at which it left the bat?

What is the direction of the baseball's velocity when it returns to the level at which it left the bat?

Explanation / Answer

first

horizontal component = 32.8 * cos(36.8 deg) = 26.26 m/s

vertical component = 32.8 * sin 36.8deg = 19.65 m/s

a)

by using the motion equation

s = ut + 0.5 * a * t^2

10.3 = 19.65 *t - 0.5 * 9.8 * t^2

4.9 t^2 - 19.65t + 10.3 = 0

by solving the quadratic equation

t = 0.62 sec and 3.39 sec

b)

the horizontal component of the speed is 26.26 m/s

c)

the vertical component of the speed is 19.65 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote