A major leaguer hits a baseball so that it leaves the bat at a speed of 32.8 m/s
ID: 1405115 • Letter: A
Question
A major leaguer hits a baseball so that it leaves the bat at a speed of 32.8 m/s and at an angle of 36.8 above the horizontal. You can ignore air resistance.
part (a) t1= .620 t2= 3.39
part (b) Calculate the vertical component of the baseball's velocity at an earlier time calculated in part (a).
part (c) Calculate the vertical component of the baseball's velocity at a later time calculated in part (a).
part (d) What is the magnitude of the baseball's velocity when it returns to the level at which it left the bat?
part (e) What is the direction of the baseball's velocity when it returns to the level at which it left the bat?
Explanation / Answer
here,
velocity of ball ,u = 32.8 m/s
the angle theta = 36.8 degree
ux = 32.8 * cos(36.8)
ux = 26.26 m/s
uy = 32.8 * sin(36.8)
uy = 19.65 m/s
part a) t1 = 0.62 s
t2 = 3.39 s
part b)
let the vertical component of the baseball's velocity at t1 = 0.62 s be vy
using first equation of motion
vy = uy - g *t1
vy = 19.65 - 9.8*0.62
vy = 13.57 m/s
the vertical component of the baseball's velocity at an earlier time calculated in part a) is 13.57 m/s
part c)
let the vertical component of the baseball's velocity at t2 = 3.39 s be vy2
vy2 = uy - g *t2
vy2 = 19.65 - 9.8*3.39
vy = - 13.57 m/s
the vertical component of the baseball's velocity at a later time calculated in part (a) is 13.57 m/s downwards
part d)
the magnitude of the baseball's velocity when it returns to the level at which it left the bat is 19.65 m/s
part e)
the direction of the baseball's velocity when it returns to the level at which it left the bat , theta1 = 180 - theta
theta1 = 143.2 degree
the direction of the baseball's velocity when it returns to the level at which it left the bat is 143.2 degree counterclockwise from the horizontal
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.