A simple pendulum has a mass of 0.650 kg and a length of 7.00 m. It is displaced
ID: 1405722 • Letter: A
Question
A simple pendulum has a mass of 0.650 kg and a length of 7.00 m. It is displaced through an angle of 6.0 ^ degree and then released. Using the analysis model of a particle in simple harmonic motion, calculate the following. (Give your answer to the thousandths place.) (a) What is the maximum speed of the bob? m/s (b) What is the maximum angular acceleration of the bob? rad/s^2 (c) What is the maximum restoring force of the bob? N (d) Solve parts (a)through (c) by using other analysis models. (Hint: you may need to use separate analysis models for each part.) maximum speed m/s maximum angular acceleration rad/s^2 maximum restoring force NExplanation / Answer
a)
Here , ampiltude , A = 6 degree
A = 0.1047 radians
Now, w = sqrt(g/L)
w = sqrt(9.80/7)
w = 1.183 rad/s
as maximum speed = A * w * L
maximum speed = 1.183 * 0.1047 * 7
maximum speed = 0.867 m/s
the maximum speed of bob is 0.867 m/s
b)
maximum angular acceleration = A* w^2 * L
maximum angular acceleration = 1.183^2 * 0.1047
maximum angular acceleration = 0.147 rad/s^2
the maximum angular acceleration of the bob is 0.147 rad/s^2
c)
maximum resisting force = m * a
maximum resisting force = 1.03 * 0.650
maximum resisting force = 0.67 N
the maximum resisting force is 0.67 N
d)
Now, for ,maximum speed , using conservation of energy
0.5 * m * v^2 = m * g * L * (1 - cos(theta))
v^2 = 2 * 9.8 * 7 * (1 - cos(6))
solving for v
v = 0.867 m/s
the maximum speed is 0.867 m/s
---------------------------
maximum restoring force = mg * sin(theta)
maximum restoring force = 0.650 * 9.8 * sin(6)
maximum restoring force = 0.67 N
the maximum restoring force is 0.67 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.