A simple pendulum has a mass of 0.550 kgand a length of 4.00 m. It is displacedt
ID: 1749684 • Letter: A
Question
A simple pendulum has a mass of 0.550 kgand a length of 4.00 m. It is displacedthrough an angle of 12.0° and then released. Solve this problem by usingthe simple harmonic motion model for the motion of the pendulum. (a) What is the maximum speed?...................m/s
(b) What is the maximum angular acceleration?
2 rad/s2
(c) What is the maximum restoring force?
3 N (a) What is the maximum speed?
...................m/s
(b) What is the maximum angular acceleration?
2 rad/s2
(c) What is the maximum restoring force?
3 N
Explanation / Answer
m = 0.550 kg L = 4.00 m = 12.0o using the simple harmonic motion model weget that A = r = 4.00 m 12.0o ( /180o) = ........ m = (g / L) = ........ rad / s (a) vmax = A =........ m / s (b) amax = A 2 =....... m / s2 (c) F = m a = ....... N =....... m / s2 (c) F = m a = ....... NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.