A small oxygen tank at a gauge pressure of 115 atm has a volume of 7.30 L at 17.
ID: 1406376 • Letter: A
Question
A small oxygen tank at a gauge pressure of 115 atm has a volume of 7.30 L at 17.0 degree C. (a) If an athlete breathes oxygen from this tank at the rate of 8.30 L/min when measured at atmospheric pressure and the temperature remains at 17.0degree C, how long will the tank last before it is empty? hr (b) At a particular moment during this process, what is the ratio of the rms speed of the molecules remaining in the tank to the rms speed of those being released at atmospheric pressure? Vrms, tank/Vrms, released=Explanation / Answer
a)
let the volume at atmospheric pressure is V2
Using ideal gas equation
P1 * v1 /T1 = P2 * V2/T2
115 * 7.30/(17 + 273) = 1 * V2 /(17 + 273)
V2 = 839.5 L
time to empty the tank = volume/volume flow rate
time to empty the tank = 839.5/8.30
time to empty the tank = 101.1 min
the time taken to empty the tank is 101.1 min
b) as the rms speed is gievn as
Vrms = sqrt(3 * RT/m)
as T is same for both tank and atmoshere
both Vrms will be same
Vrms,tank /Vrms,released = 1
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.