Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A small object carrying a charge of (-55.0)µC experiences a downward force of 6.

ID: 1689366 • Letter: A

Question

A small object carrying a charge of (-55.0)µC experiences a downward force of 6.20e-9 N when placed at a certain point in an electric field. a) What would be the magnitude and direction of the electric field? ans: 1.13e-4 N/C upward b) What would be the magnitude and direction of the force acting on a copper nucleus (atomic number = 29, atomic = 63.5 g/mol) placed at this same point in the electric field? ans: 5.23e-22 Please provide a detailed solution. Thanks.
A small object carrying a charge of (-55.0)µC experiences a downward force of 6.20e-9 N when placed at a certain point in an electric field. a) What would be the magnitude and direction of the electric field? ans: 1.13e-4 N/C upward b) What would be the magnitude and direction of the force acting on a copper nucleus (atomic number = 29, atomic = 63.5 g/mol) placed at this same point in the electric field? ans: 5.23e-22 Please provide a detailed solution. Thanks.

Explanation / Answer

charge q = -55.0µC = -55* 10^-6 C force F = 6.20* 10^-9 N In an electric field F = Eq from this electric field E = F/ q plug the values we get E = 1.127*10^-4 N / C ~ 1.13 * 10^-4 N / C force on negative charge is opposite to field direction So, direction of E is upward b) magnitude of the force acting on a copper nucleus F ' = Eq ' where q' = charge on copper nucleus = 29 e = 29 * 1.6 * 10^-19C So, F ' = 5.23* 10^-22 N

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote