Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A movie stuntwoman drops from a helicopter that is 30.0 m above the ground and m

ID: 1406422 • Letter: A

Question

A movie stuntwoman drops from a helicopter that is 30.0 m above the ground and moving with a constant velocity whose components are 10.0 m/s upward and 15.0 m/s horizontal and toward the south. You can ignore air resistance.

Part A

What is the horizontal distance(relative to the position of the helicopter when she drops) at which the stuntwoman should have placed the foam mats that break her fall?

Draw xt graph of her motion

Draw yt graph of her motion

Draw vxt graph of her motion.

Draw vyt graph of her motion.

Item 4

Henrietta is going off to her physics class, jogging down the sidewalk at a speed of 3.55 m/s . Her husband Bruce suddenly realizes that she left in such a hurry that she forgot her lunch of bagels, so he runs to the window of their apartment, which is a height 44.5 m above the street level and directly above the sidewalk, to throw them to her. Bruce throws them horizontally at a time 4.50 s after Henrietta has passed below the window, and she catches them on the run. You can ignore air resistance.

Part A

With what initial speed must Bruce throw the bagels so Henrietta can catch them just before they hit the ground?

Express your answer using three significant figures.

Where is Henrietta when she catches the bagels?

Explanation / Answer

A)
let t is the time taken to reach the ground.

voy = 10 m/s

vox = 15 m/s

now use kinematic equation,

-h = voy*t - 0.5*g*t^2

-30 = 10*t - 0.5*9.8*t^2

4.9*t^2 - 10*t - 30 = 0

on solving the above equation we get, t = 3.7 s

so, Horizontal distance travelled, x = vox*t

= 15*3.7

= 55.5 m <<<<<-----------Answer


item 4)

let t time taken to fall down the bagels.


-h = -0.5*g*t^2

==> t = sqrt(2*h/g)

= sqrt(2*44.5/9.8)

= 3.01 s

so, total time taken by Henrientta, T = 3.01 + 4.5 = 7.51 s

let Vox is the speed of bagels,

vox*t = 3.55*7.51

vox = 3.55*7.51/3.01

= 8.86 m/s <<<<<<<<-------------Answer

Position of Henrietta,

x = 3.55*7.51

= 26.7 m <<<<<<<<-------------Answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote