Question 33 Bumpers on cars are not of much use in a collision. To see why, calc
ID: 1406442 • Letter: Q
Question
Question 33
Bumpers on cars are not of much use in a collision. To see why, calculate the average force a bumper would have to exert if it brought a 1200 kg car (a so-called "compact" model) to a rest in 15 cm when the car had an initial speed of 2 m/s (about 4.5 mph). Bumpers are built with springs which compress to provide a stopping force without (hopefully) denting the metal.
Question 33 options:
1.6 × 104 N
6.5 × 105 N
3.2 × 104 N
1.8 × 104 N
5.4 × 104 N
1.6 × 104 N
6.5 × 105 N
3.2 × 104 N
1.8 × 104 N
5.4 × 104 N
Explanation / Answer
apply the force on bumber F = ma
where m is mass = 1200 kg
and a is accleration = ?
so use the kinematic equation v^2 = 2aS
where S is distance
v is speed = 4.5 mph
1mph = 0.4470 m/s
so
V = 4.5 * 0.4470 = 2.011 m/s
so
a = v^2/2S
a = 2.011* 2.011/(2* 0.15)
a = 13.48 m/s^2
so
net force F = ma = 1200* 13.48
F = 1.61 *10^4 N , optiop 1 it is --------<<<<<<<<<<<Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.