A stone is thrown 50m vertical cliff at an angle 30 degrees above the horizontal
ID: 1406589 • Letter: A
Question
A stone is thrown 50m vertical cliff at an angle 30 degrees above the horizontal and with initial speed 25 m/s; some time later the stone strikes a vertical wall which is 72m away as measured horizontally from base of vertical cliff. A. Find total time stone was in air B. where does stone hit wall? C. Find magnitude and direction of stone before it strikes wall A stone is thrown 50m vertical cliff at an angle 30 degrees above the horizontal and with initial speed 25 m/s; some time later the stone strikes a vertical wall which is 72m away as measured horizontally from base of vertical cliff. A. Find total time stone was in air B. where does stone hit wall? C. Find magnitude and direction of stone before it strikes wall A. Find total time stone was in air B. where does stone hit wall? C. Find magnitude and direction of stone before it strikes wallExplanation / Answer
along horizantal
initial velocity = vox = vo*cos30 = 25*cos30 = 21.65 m/s
ax = 0
distance travelled before srtiking X = 72 m
along vertical
voy = vo*sin30 = 12.5 m/s
ay = -9.8 m/s^2
part(A)
along horizantal
X =vox*T
T = X/vox = 72/21.65
T = 3.33 s <<<<-----answer
++++++++++++++++
part(B)
along vertical
y = voy*T + 0.5*g*T^2
y = (12.5*3.33)-(0.5*9.8*3.3^2)
y = -11.74 m
the stone strikes the wall at a point 11.46 below the cliff
++++++++++++
C)
vy = voy + gT
vy = (12.5)-(9.8*3.33)
vy = -20.134 m/s
magnitude = sqrt(vox^2+vy^2)
v = 29.56 m/s
direction = tan-1(vy/vx) = 49.92 below the horizantal
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.