A) In the figure, a uniform, upward-pointing electric field E of magnitude 3.50×
ID: 1406677 • Letter: A
Question
A) In the figure, a uniform, upward-pointing electric field E of magnitude 3.50×103 N/C has been set up between two horizontal plates by charging the lower plate positively and the upper plate negatively. The plates have length L = 4 cm and separation d = 2.00 cm. Electrons are shot between the plates from the left edge of the lower plate.
The first electron has the initial velocity v0, which makes an angle =45° with the lower plate and has a magnitude of 8.15×106 m/s. Will this electron strike one of the plates? If so, what is the horizontal distance from the left edge? If not enter the vertical position at which the particle leaves the space between the plates.
B) Another electron has an initial velocity which has the angle =45° with the lower plate and has a magnitude of 6.81×106 m/s. Will this electron strike one of the plates? If so, what is the horizontal distance from the left edge? If not enter the vertical position at which the particle leaves the space between the plates.
Explanation / Answer
A) acceleration of the electron towards downward, a = q*E/m
= 1.6*10^-19*3.5*10^3/(9.1*10^-31)
= 6.15*10^14 m/s^2
so, Hmax = vo^2*sin^2(theta)/(2*a)
= (8.15*10^6)^2*sin^2(45)/(2*6.15*10^14)
= 0.027 m
= 2.7 cm
Horizontal range, R = vo^2*sin(2*theta)/a
= (8.15*10^6)^2*sin(2*45)/(6.15*10^14)
= 0.108 m
= 10.8 cm
clearly, d < Hmax and L < R
so, electrin strikes upper plate.
let t is the time taken to hit the upper plate.
d = voy*t - 0.5*a*t^2
0.02 = (8.15*10^6)*cos(45)*t - 0.5*6.15*10^14*t^2
3.075*10^14*t^2 - 5.763*10^6*t + 0.02 = 0
on sloving the above equation we get,
t = 4.6*10^-9 s
so, distance travelled before touching the upper plate,
x = vox*t
= 8.15*10^6*cos(45)*4.6*10^-9
= 0.0265 m
= 2.65 cm <<<<<<<<<<<------------------------Answer
B) Hmax = vo^2*sin^2(theta)/(2*a)
= (6.81*10^6)^2*sin^2(45)/(2*6.15*10^14)
= 0.0189 m
= 1.89 cm
here, Hmax < d
so, electron does not strike any plate.
time taken cross the pates, t = L/vox
= 0.04/(6.81*10^6*cos(45))
= 8.3*10^-9 s
vertical height when the electron leaves the plates, y = voy*t - 0.5*a*t^2
= 6.81*10^6*sin(45)*8.3*10^-9 - 0.5*6.15*10^14*(8.3*10^-9)^2
= 0.0188 m
= 1.88 cm <<<<<<<<<<<<<-----------------Answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.