8:24 PM loncapa1.fsu.edu oo AT&T; Catapult A catapult on a cliff launches a larg
ID: 1406777 • Letter: 8
Question
8:24 PM loncapa1.fsu.edu oo AT&T; Catapult A catapult on a cliff launches a large round rock towards a ship on the ocean below The rock leaves the catapult from a height H of 34.0 m above sea level, directed at an angle above the horizontal with an unknown speed vo The projectile remains in flight for 6.00 seconds and travels a horizontal distance D of 179.0 m. Assuming that air friction can be neglected, calculate the value of the angle . 3.85×101 deg You are correct. Your receipt no. is 163- 6514 Previous Tries Calculate the sneedat which the rock icExplanation / Answer
Here ,
time of flight, t = 6 s
D = 179 m
H = 34 m
as the initial speed , v = 38.1 m/s
maximum height above sea level = 34 + (v * sin(theta))^2/(2*g)
maximum height above sea level = 34 + (38.1 * sin(38.5))^2/(2 * 9.8)
maximum height above sea level = 62.71 m
the maximum height above sea level is 62.71 m
-------------------------------------
at the maximum height
the vertical component of velocity is zero
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.