Reference. Physics of Scientist and Engineers 6th edition 3.- (10 points) An inf
ID: 1406881 • Letter: R
Question
Reference. Physics of Scientist and Engineers 6th edition
3.- (10 points) An infinite line of charge (linear charge density lambda = +2 nC/m) lies parallel to the y axis at x = -1m. An infinite plane of charge perpendicular to the xy plane (surface charge density sigma = +4 nC/m^2) cuts the line charge at (-1m, -1m) forming an angle a = 450 with the line. Find the electric field vector E at P (0,1m)? Hint: Let 0 degree correspond the direction parallel to the x- axis. Use the formula 22-6 for the electric field due to a uniformly charged line and 22-10 for the electric field of a uniform plane charge.Explanation / Answer
electric field at P due infinite line of charge
E1x = lambda/*2*pi*eo*x)
x = perpendicular distance from the line of charge = 1 cm = 0.01 m
E1x = (2*10^-9)/(2*3.14*8.85*10^-12*0.01)
E1x = 3600 N/C
electric field due to infinite plane of charge
E2 = sigma/2eo perpendicular to plane
E2x = -E2*cos45 = (4*10^-9*cos45)/(2*8.84*10^-12) = -160 N/C
E2y = +E2*sin45 = (4*10^-9*sin45)/(2*8.84*10^-12) = 160 N/C
Ex = E1x + E2x = 3440 N/C
Ey = 160 N/C
E = (3440 , 160 ) <-answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.