A skydiver deploys his parachute when he is 1500 m directly above his desired la
ID: 1406994 • Letter: A
Question
A skydiver deploys his parachute when he is 1500 m directly above his desired landing spot. He then falls through the air with a constant speed of 7.00 m/s . As he falls, there is a constant breeze blowing to west at 2.00 m/s .
At what standard angle does the parachutist move?
Use the standard convention for direction. On your picture, west should point to the left. Express your answer using three significant figures.
Part B
At what angle from the downward vertical does the parachutist move?
Part C
By what distance will the parachutist miss his desired landing spot?
Express your answer as a positive number using three significant figures.
Explanation / Answer
a. Vo = 7m/s at 270 degree + 2m/s at 180 degree.
X = 7*cos270 + 2*cos180 = -2 m/s.
Y = 7*sin270 + 2*sin180 = -7 m/s.
tanAr = Y/X = -7/-2 = 3.5
Ar = 74.05 = Reference angle.
A=180 + Ar = 180 + 74.05 = 254.05 in CCW.
A = 270 - 254.05 = 15.95 degree West of South.
Vo = -2/cos254.05 = 7.28 m/s at 254.05 degree
Xo = 7.28 * cos254.05 = -2 m/s.
Yo = 7.28 * sin254.05 = -7.0 m/s.
h = Vo*t + 0.5g*t^2 = 1500.
-7.28t + 4.9t^2 = 1500
4.9t^2 - 7.28t -1500 = 0
Use Quadratic formula:
Tf = 18.25 s. = Fall time.
Dx = Vx * Tf = -2m/s * 18.25=
Dx = 36.5
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.