A skier pulled by a towrope up a frictionless ski slope that makes an angle of 1
ID: 1425171 • Letter: A
Question
A skier pulled by a towrope up a frictionless ski slope that makes an angle of 12degree with the horizontal. The rope moves partner to the slope with a constant speed of m/s. The force of the rope does 955 J of work on the skier as the skier moves a distance of 7.2 m up the incline. If the rope moved with a constant speed of 2.0 m/s, how much work would the force of the rope do on the skier as the skier moved a distance of 7.2 m the incline? At what rate is the force of the rope doing work on the skier when the rope moves with a speed of 1.0 m/s? At what rate is the force of the rope doing work on the skier when the rope moves with a speed of 2.0 m/s?Explanation / Answer
a) 955J
Work does not depend upon time so the rope does the same amount of work
b) Power = F*v = W/d *v = 955J/7.2m*1.0 m/s = 132.638 =133W
c) Power = F*v = W/d*v = 955J/7.2m*2.0m/s = 265.277 = 266W
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.