A boat is traveling upstream in the positive direction of an x axis at 13.3 km/h
ID: 1407243 • Letter: A
Question
A boat is traveling upstream in the positive direction of an x axis at 13.3 km/h with respect to the water of a river. The water is flowing at 8.79 km/h with respect to the ground.
What is the magnitude of the boat's velocity with respect to the ground?
What is the direction of the boat's velocity with respect to the ground?
Up or Down Stream?
A child on the boat walks from front to rear at 6.20 km/h with respect to the boat. What is the magnitude of the child's velocity with respect to the ground?
Up or Down Stream?
Explanation / Answer
V_b = 13.3 km/h
V_w = 8.79 km/h
(a) magnitude of the boat's velocity with respect to the ground = V_b - V_w = 13.3 - 8.79 = 4.51 km/h
(b) direction of boat's velocity = positive direction of x axis - Upstream
magnitude ic child velocity = - 6.2 + 4.51 = - 1.69 km/h
Child is moving downstream
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.