A position-time graph for a particle moving along the x axis is shown in the fig
ID: 1407307 • Letter: A
Question
A position-time graph for a particle moving along the x axis is shown in the figure below.
(a) Find the average velocity in the time interval t = 1.00 s to t = 3.50 s. (Indicate the direction with the sign of your answer.)
m/s
(b) Determine the instantaneous velocity at t = 2 s (where the tangent line touches the curve) by measuring the slope of the tangent line shown in the graph. (Indicate the direction with the sign of your answer.)
m/s
(c) At what value of t is the velocity zero?
Explanation / Answer
displacement from t= 1 to t= 3.5
x = 2-11 = -9 m
average velocity = x/t = -9/3.5 = -2.57 m/s
(b)
the slope gives the instantaneous velocity
v = -13/4 = -3.25 m/s
(c)
if the tangent drawn to the curve is parallel to to time axis the velocity = 0
at t = 4 s the tangent drwn is parallel to x
at t = 4 the velocity is zero
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.