The position of an object moving in a straight line is given by x = 2 t - 3 t 2
ID: 1407532 • Letter: T
Question
The position of an object moving in a straight line is given by x = 2t - 3 t 2 + 2t 3, where x is in meters and t in seconds.
(a) What is the position of the object at t = 1s?
___m
What is the position of the object at t = 2?
___m
What is the position of the object at t = 3?
___m
What is the position of the object at t = 4 s?
___m
(b) What is the object's displacement between t = 0 and t = 4 s?
m
(c) What is the average velocity for the time interval from t = 2 s to t = 4 s?
m/s
(d) Graph x versus t for 0 t 4 s and indicate how the answer for (c) can be found on the graph. (Do this on paper. Your instructor may ask you to turn in this graph.)
Explanation / Answer
a)
here
x = 2 * t - 3 *t^2 + 2*t^3
at t= 1 sec
x = 2 * 1 - 3 *1 + 2 * 1
x = 1 m
at t= 2 sec
x = 2 * 2 - 3 * 4 + 2 * 8
x = 8 m
at t = 3 sec
x = 2 * 3 - 3 * 9 + 2 * 27
x = 33 m
then at t = 4 sec
x = 2 * 4 - 3 * 16 + 2 * 64
x = 88 m
b)
the displacement between t = 0 to t= 4 sec
d = 88 - 0 = 88 m
c)
average velocity = total distance travelled / total time
from t= 2sec to t = 4 sec
Vav = ( 87) / 2
Vav = 43.5 m/s
the average velocity form t= 2 sec to 4 sec is 43.5 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.