The position of an object moving in a straight line is given by x = 8t - 8 t 2 +
ID: 2224641 • Letter: T
Question
The position of an object moving in a straight line is given by x = 8t - 8 t 2 + 2t 3, where x is in meters and t in seconds. (a) What is the position of the object at t = 1s? ..... m What is the position of the object at t = 2? ..... m What is the position of the object at t = 3? ..... m What is the position of the object at t = 4 s? .... m (b) What is the object's displacement between t = 0 and t = 4 s? .... m (c) What is the average velocity for the time interval from t = 2 s to t = 4 s? ...... m/s (d) Graph x versus t for 0 ? t ? 4 s and indicate how the answer for (c) can be found on the graph. (Do this on paper. Your instructor may ask you to turn in this graph.)Explanation / Answer
a)at t=1 x=2 m, t=2 x=0m t=3 x=30m t=4 x=96m b)displacement=96m c)avg vel=96/2=48m/s
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.