Complete the following problems to gain problem solving experience: 1. A missile
ID: 1408006 • Letter: C
Question
Complete the following problems to gain problem solving experience: 1. A missile base is on alert at the origin (Point B) of the Cartesian axis in the figure below when it sees an enemy tank traveling due East at a constant velocity of magnitude 3.0 m/s and a distance 20 m away (Point A). A missile is fired from the origin with 0 initial speed and a constant acceleration of magnitude 0.40 m/s^2 at the instant that the tank passes the y - axis. What angle theta between the acceleration vector and the positive y - axis would result in a direct hit? 2. To sink an enemy ship 1km away, a battleship fires a projectile at an angle of 20 degrees. The crew then notices another ship 1.5km away. What new angle should they use to hit this ship with a projectile? You may assume the initial and final heights of the projectile are equal to zero.Explanation / Answer
The x component of the enemy tank is given by
xtank = (3.0 m/s)t
ytank = 20 m
Now, for the missle,
xmissile = 1/2 (0.40 sin theta) t^2
ymissile = 1/2 (0.40 cos theta) t^2
Setting the x and y coordinates equal,
1/2 (0.40 sin theta) t^2 = 3.0t
1/2 (0.40 cos theta) t^2 = 20
Hence,
(sin theta) t = 15.0
(cos theta) t^2 = 100
Squaring the first equation,
(sin^2 theta)t^2 = 225
(cos^2 theta) t^2 = 100
Adding these, sin^2 theta + cos^2 theta = 1,
t^2 = 325
t = 18.027
Thus, as
(sin theta) t = 15.0
(sin theta) (18.027) = 15.0
sin theta = 0.83205
theta = 56.31 degrees [ANSWER]
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.