Complete the following problems to turn in. Read carefully and show all of your
ID: 3308617 • Letter: C
Question
Complete the following problems to turn in. Read carefully and show all of your work. F3: Hydroelectric generators at Hoover Dam produce a kilo Volts. Electric power is produced from the gravitational potential energy of water that falls 160 meters. If we assume 100% efficiency in the conversion of gravitational energy to electric energy: (a) How much electric power does the dam produce? (b) How much mass of water needs to fall every second to produce this power? maximum current of 8.00 kiloAmps at 250Explanation / Answer
A) Electric power dam produces = voltage × current
P=VI=250×1000V×8×1000 Amp=2×109 watt=2GW
B) potential energy =mgh
Potential energy in every second is equivalent to power
So Power= mgh every second
2×109 = m×9.8×160
m= 2×109 ÷ (9.8×160)
m= 1.27×106 kg
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.