Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Professor G took a heavy marine 100 foot, 0.75 lb per foot rope and through it t

ID: 1408221 • Letter: P

Question

Professor G took a heavy marine 100 foot, 0.75 lb per foot rope and through it through his office window. One end of the rope touches the ground. Professor G missed his lunch and can only exert 300kcal (the equivalent of a healthy sandwich). He realized he does not know if he has enough energy to lift the rope back into his office. a) How much energy in kcalories is needed to lift the rope half way from the ground. b) Calculate whether he is capable of lifting the rope all the way up. c) A person who eat a candy gains extra 50kcal. If this energy is used to lift the rope, how many feet will it be lifted from the ground.

Explanation / Answer

a) W= F*x

F= (0.75 lb/foot)* 100 foot* 32,15 ft/s2

F= 2411,25 lbf

to lift one half of the rope you would need :

W= 2411,25*50 = 120562,5 foot-pound = 39.068069158 cal

(b)  W= 2411,25*100= 241125 foot-pound = 78,1361383

He is abe to lift the entire rope

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote