Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An object is 20cm from a 4cm focal length converging lens, where is the image? N

ID: 1408253 • Letter: A

Question

An object is 20cm from a 4cm focal length converging lens, where is the image? Not enough information 1/5 cm from the lens, and on the same side as the object 1/5 cm from the lens, and on the opposite side as the object 5 cm from the lens, and on the same side as the object 5 cm from the lens, and on the opposite side as the object None of the above You have two converging lenses, each has a focual length of 4 cm. They are 8cm away from each other. Can light from one side pass through both lenses? Yes No You paint the inside of a thin sphere with silver, cut off a portion, and then point the shiny t the sun. Can you start a fire? Yes No An object is 60cm to the left of a converging lens with a focal length of 40cm, what is the image like? 1/3 as big, inverted 1/3 as big, upright Half as big, inverted Half as big, upright Twice as big, inverted Twice as big, upright Three times as big, inverted Three times as big, upright Infinity

Explanation / Answer

5)


focal length, f=4cm


object distance, u=20cm

use,


1/u+1/v=1/f


1/20 + 1/v = 1/4


===> v=5cm


image distance, v=5cm


option (E) is correct,


6)

yes,

because focal length(f=4cm) of the first lense is less than the separation between the light

7)

No,

because, the amount o light will get reflect back after incident on the shiny part.


8)


focal length, f=40cm


object distance, u=60cm


use,

1/u + 1/v = 1/f


1/60 + 1/v = 1/(40)


====> v=120 cm


image distance, v=120 cm

option (E) is correct

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote