An object falling under the pull of gravity is acted upon by africtional force o
ID: 1669560 • Letter: A
Question
An object falling under the pull of gravity is acted upon by africtional force of air resistance. The magnitude of this force isapproximately proportional to the speed of the object, which can bewritten as f = bv. Assume that b =16 kg/s and m = 44 kg. (a) What is the terminal speed that the objectreaches while falling?Enter anumber. 1 m/s
(b) Does your answer to part (a) depend on the initial speed of theobject? 2 Yes No
A= -9.8m/s^2
How should I attempt the problem?
What is the formula for calculating terminal speed?
Enter anumber. 2
Explanation / Answer
Terminal speed F = b v mg = b v mass of the object is m = 44 kg , b = 16 kg / s = 16*10-3 m/s v = m g / b = 44 * 9.81 / 16.*10-3 m/s = 26.9*103 m/s b ) NoRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.