A model rocket is launched straight upward with an initial speed of 47.9 m/s. It
ID: 1408420 • Letter: A
Question
A model rocket is launched straight upward with an initial speed of 47.9 m/s. It accelerate. with a constant upward acceleration of 2.24 m/s^2 until its engines stop at an altitude of 150 m. What is the maximum height reached by the rocket? The acceleration of gravity is 9.81 m/s^2. Answer in units of m. When does the rocket reach maximum height? Answer in units of s. How long is the rocket in the air? Answer in units of s. In order to qualify for the finals in a racing event, a race car must achieve an average speed of 277 km/h on a track with a total length of 1850 m. If a particular car covers the first half of the track at an average speed of 207 km/h, what minimum average speed must it have in the second half of the event in order to qualify? Answer in units of km/h.Explanation / Answer
Q39)
by Newton's Law of Motion-
v^2=u^-2gh
Here , v=0, u=47.9 m/s,h=?
0=(47.9)^2-2x9.8xh
h=117.06 m
Ans- Maximum height is 117.06m
Q40)
By first Law-
v=u-g.t
0=47.9-9.8t
t=4.88 sec
Ans- Rocket will reach maximum height in 4.88 sec
Q41)
By third Law,
h=ut-0.5gt^2
117.06=47.9t-0.5x9.8t^2
117.06=47.9t-4.9t^2
47.9t-4.9t^2-117.06=0
4.9t^2-47.9t+117.06=0
t=
Q42)
Av Speed=2a.b/a+b
277=2x207xb/(207+b)
277=414b(207+b)
0.669=207b+b^2
b^2+207b-0.669=0
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.