The figure shows a conducting rod moving to the left over a conducting frame whi
ID: 1408501 • Letter: T
Question
The figure shows a conducting rod moving to the left over a conducting frame which has a connection with resistance R = 3.0 ohm at its left end. The rod itself and the tracks have no resistance. A uniform magnetic field B = 1.1 T is directed into the plane. Use the values v = 5 m/s and w = 35 cm. (a) Find the EMF |epsilon| induced in the circuit (the circuit is on the left of the moving bar). (b) Find the current I in the circuit. (c) Is the current I clockwise or counterclockwise? d) Find the force F_app (magnitude and direction; to the right or the left) that has to be applied to the bar to move it to the right at the given constant velocity v.Explanation / Answer
a) emf induced = B * L * v
= 1.1 * 0.35 * 5
= 1.925 V
b) current in circuit = 1.925/3
= 0.6416 A
c) current is clockwise .
d) Force applied = I * L * B
= 0.6416 * 0.35 * 1.1
= 0.247 N
=> Direction = to the right .
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.