Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The System below is released from rest with the spring neither compressed nor st

ID: 1408530 • Letter: T

Question

The System below is released from rest with the spring neither compressed nor stretched. The of spring of constant k =75 N/m is fixed, while the right end is attached to a block of mass m_1 = 19.4 kg. That block is connected by a massless cord, passing over a massless. frictionless pulley. to a block of mass m_2 = 13.7 kg which hangs freely. There is kinetic friction of coefficient fik mu_k = 0.28 between the block of mass m_1 and the surface on which it rests. Please find the v of system at the instant when the mass m_2 has fallen a distance, h = 2.7m.

Explanation / Answer

Let the final velocity, be v
Using Energy Conservation,
Initial Kinetic Energy + Initial Potential Energy = Final Kinetic Energy + Final Potential Energy
0 + m2*g*h = 1/2*m1*v^2 + 1/2 * m2*v^2 + 1/2*k*h^2 + uk*m1*g*h
Substituing Values,
13.7* 9.8 * 2.7 = 1/2 * (13.7+19.4) * v^2 + 1/2*75*2.7^2 + 0.28*19.4*9.8*2.7
Solving for v
16.55v^2 = - 54.5
We get to know no real solution is possible so which means that the block will not fall this distance !!

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote