Two cars are moving at a constant velocity when they are involved in a collision
ID: 1408635 • Letter: T
Question
Two cars are moving at a constant velocity when they are involved in a collision. What kind of forces are acting to each other during the collision? After the collision both separate from each other. One car comes to rest after 0.50s with an average acceleration of 90.0 m/s^2 in the direction opposite that of the car's. What is its speed the speed, in km/h, of the car right after the collision? what rule can be used if you want to determine their speeds right before and after the collision of two cars?
Explanation / Answer
In this case,During the collsion, the fricitonal force between the cars exist. so,
From the kinematic equation
v = u + at
= 0 + ( 90 ) ( 0.50 s )
=45 m/s
=45*18/5 km/h
=162 km/h
----------
If the collision is elastic collison, the law of conservation of momentum and the law of conservation of kinetic energy rules are used.
If the collision is inelastic, only momnetum of the system is conserved, the kinetic energy not conserved.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.