Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A solar probe orbits the Sun with a circular orbit of radius r_orb = 6.0 times 1

ID: 1408849 • Letter: A

Question

A solar probe orbits the Sun with a circular orbit of radius r_orb = 6.0 times 10^6 km. The magnetic field of the Sun in that region points straight down to the plane of the orbit, with a strength of 1.1 Gauss or 1.1 times 10_-4 T. The mass of the Sun is given: M_Sun = 1.99 times 10^10 kg. There is no known electric field in the orbit's vicinity. Remembering that orbital velocities are given by v_orb =, use a Galilean field transformation to calculate the potential difference across the 3.25 m-long probe. Shielding was designed to allow for a potential difference of 12.000 V. What Is the maximum magnetic field strength (usually due to a sotar spot) that the probe can encounter without damage?

Explanation / Answer

1) Potential difference induced = rate of change of flux

= B.L.v

=1.1*10^-4*3.25*sqrt(6.67*10^-11*1.99*10^30/6000000000)

= 53.17 V

B) Potential difference induced =BLv

12000 = B*3.25*sqrt(6.67*10^-11*1.99*10^30/6000000000)

B = 12000/[3.25*sqrt(6.67*10^-11*1.99*10^30/6000000000)]

= 0.0248 T

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote