A small ball of mass m = 2.8 kg and charge 30 muC is initially 3 m from a ball f
ID: 1408920 • Letter: A
Question
A small ball of mass m = 2.8 kg and charge 30 muC is initially 3 m from a ball fixed in space and having a charge of -50 muC. The moving ball has an initial velocity away from the other of V_0 = 1.5 m/s What is the electric potential due to the -50 muC charge at a distance of 3 m? What is the initial potential energy of the 30 mu C charged ball? What is the initial kinetic energy of the 30 mu C charged ball? What is the farthest the 30 mu C charged ball will get from the other ball before being pulled back by the electric attraction?Explanation / Answer
the mass of small ball m=2.8 kg
initial velocity Vo=1.5 m/s
charge Q2=30µC
charge Q1=-50µC
(a) ans
the elecric field of charge Q2>E=K Q2/r^2
=9*10^9 *30*10^-6/3^2
=30*10^3 N/m
(b) ans
the electric potential of charge Q2=> V=K.Q2/r
=9*10^9*30*10^-6/3
=90*10^3 N/c.m
(c) ans
the potential energy of charged ball U=K Q1Q2/r
=-9*10^9*30*50*10^-12/3
=-4500*10^-3=-4.5 J
(d) ans
the initial kinetic energy of ball of 30µC => K.E=1/2 mVo^2
=1/2*2.8*(1.5)^2=3.15 J
(e) ans
the farthest distance to meet is denoted X
the farthest distance X=d/(Q2/Q1)^½ +1
=3/(30/-50) -1
=1.9 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.