An object 1.5 cm tall sits 6 am to the left of a lens with a focal length of 4 c
ID: 1408922 • Letter: A
Question
An object 1.5 cm tall sits 6 am to the left of a lens with a focal length of 4 cm. This lens creates an image of the object. Where is the image created by the lens? How tall is the image? Is it REAL or VIRTUAL? There is a mirror 22 cm to the right of the lens. The mirror has a focal length of 6 cm. The image from the lens becomes the object for this mirror, which produces an image. Where is the image created by the mirror? How tall is the image? Is it REAL or VIRTUAL? A human astronomer at a latitude of 42degree N must tilt a telescope down 48degree from the vertical to observe the north star. How from down from the vertical must a fish astronomer tilt a telescope to observe the north star? The index of refraction of water is n - 133.Explanation / Answer
1) a) 1/v = 1/4 - 1/6
=> image created by lens , v = 12 cm to the right of lens .
b) height of image = (12/6) * 1.5
= 3 cm
c) It is real image .
d) 1/v = 1/6 - 1/10
=> image created by mirror = 15 cm to the left of mirror
e) height of image = (15/10) * 3 = 4.5 cm
f) It is real image .
2) Applying Snells Law
=> 1 * sin48 = 1.33 * sin(r)
=> r = 34 degree
=> Fish astronomer tilt telescope = 34 degree
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.