Two projectiles are fired simultaneously, on Earth, from the origin. Projectile
ID: 1409460 • Letter: T
Question
Two projectiles are fired simultaneously, on Earth, from the origin. Projectile A has an initial velocity of 3.50 m/s @25 degree above the horizontal, forward direction. Projectile B has an initial velocity of 4.00 m/s @20 degree above the horizontal, forward. Determine which projectile goes the highest (show your work)? Which projectile hits the ground first if the ground is 1.50 m below the launch point (Show Which projectile travels farther horizontally if the ground is 1.50 m below the launch point above the window is A rock is dropped from somewhere above a window. The distance from the bottom of the window to the top of the window is 1.20 m. If it takes 0.23 s for the rock to travel from top to bottom how when the dropping point?Explanation / Answer
Here,
distance , d = 1.20 m
time , t = 0.23 s
let the initial speed of the window top is u
Using second equation of motion
y = u * t + 0.5 * g * t^2
1.20 = u * 0.23 + 0.5 * 9.8 * 0.23^2
solving for u
u = 4.09 m/s
let the height of window above the dropping point
height of window above the dropping point = u^2/(2 * g)
height of window above the dropping point = 4.09^2/(2 * 9.8)
height of window above the dropping point = 0.853 m
the height of window above the dropping point is 0.853 m
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.