Suppose, you are given three capacitors C 1 = 2.0 F, C 2 = 4.0 F, and C 3 = 6.0
ID: 1409580 • Letter: S
Question
Suppose, you are given three capacitors C1 = 2.0F, C2 = 4.0F, and C3 = 6.0F.
1. What is the minimum and the maximum capacitance you can obtain using all three capacitors in a circuit?
2. If you apply a voltage Vab = 12.0V to the terminals of the series and parallel capacitor circuits of part [a] above to charge the capacitors, what is the ratio of the energy that can be stored in the 2.0F and the 4.0F capacitors when they are parts of
[a] the minimum capacitance?
[b] the maximum capacitance configuration?
Explanation / Answer
Minimum in series
=C1C2C3/(C1C2+C2C3+C3C1)
=1.091uF
Maximum capacitance in parallel
=C1+C2+C3=12uF
a)In min capacitance case,
energy stored=Q^2/2C
Ratio=C2/C1
=4/2=2
b)Ratio in maximum capacitance configuration
=0.5C1V^2/0.5C2V^2
=C1/C2=0.5
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.