An electric mixer draws 200.0 W of power. If the mixer is plugged into an outlet
ID: 1410154 • Letter: A
Question
An electric mixer draws 200.0 W of power. If the mixer is plugged into an outlet across a voltage of 115V, what current is in the mixer’s circuit?
A bus built in 1905 used electricity produced by a gasoline-powered generator. The generator provided 33.6 kW of power to the bus. If the voltage across the electric motor was 440 V, what was the current in the motor?
A portable power source is available for travelers who need electricity for appliances. The power source provides 54 W of power to operate an air compressor for inflating tires. This compressor draws 4.5 A of current when connected to the power supply. What is the voltage across the compressor?
A certain high speed train is powered by 64 electric motors – one motor for each axle of each car. The power output of each motor is 185 kW. The current provided to each motor from overhead power lines is 7.4 A. What is the voltage across each motor?
An alarm clock uses 5.0 W of electric power. If the clock is plugged into a 120 V outlet, what electric current is in the clock’s circuit?
A hair dryer uses a wire that is hot because of the current in it to warm the air that blows through the dryer. The resistance of this wire is 7.7 . If the current through the wire equals 15.6 A, what is the voltage across the terminals of the hair dryer?
A battery-powered electric lantern is used as a light source for campers. The light bulb in the lantern has a resistance of 6.4 . Assume the rest of the lantern’s circuit has no resistance and that the current in the circuit is 0.75 A. Calculate the voltage across the terminals of the lantern’s battery.
A washing machine motor works because of the current of 9.8 A in a circuit with a resistance of 12.2 . What is the voltage across the terminals of the motor?
While getting out of a car, Victor builds up a charge on his body as he slides across the cloth car seats. When he attempts to shut the car door, his hand discharges 12,000 V through a uniform electric field of 3000 V/m. How far was his hand from the door at the time the spark jumps?
A bug zapper kills bugs that inadvertently stray between the charged plates of the device. The bug causes sudden dielectric breakdown of the air between the plates. If two plates in a bug zapper are separated by 5.0 cm and the field between them is a uniform 2800 V/m, what is the potential different that kills the unsuspecting bugs?
Explanation / Answer
1 }(Electric power=200.0w and voltage=115v
Now we can find the current in using formula: P=VI
Here: P - power, V- voltage, I- current ,now substitute above value to the equations, P=VI
200w=115v *I
I=1.739A) _answer
2}As well as we can do this questions
P=VI : here generated provide power P=33.6KW , V=400v
Find I and substitute thease value to the equations
I=P/I
=33600W/400V
So: I=84A (answer =84 A)
3}Power source provide power P=54W ,I=4.5A
P=VI
V=(54W/4.5A)
So Voltage V=12V (answer)
4}Power out put of each motor P=185kW,each motor provide current I=7.4A, P=VI
So substitute thease value for this equations find voltage
V=(185000/7.4)
=25kW (answer)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.