On a frictionless surface, a block with mass Mi -0.44 kg moving at 4 m/s to the
ID: 1410387 • Letter: O
Question
On a frictionless surface, a block with mass Mi -0.44 kg moving at 4 m/s to the right collides with a mass M2- 0.22kg block moving to the left at 2m/s. The bodies move along the x-axis only. It the collision is completely elastic, what are their final velocities? It the two blocks stick together alter collision, what is the final velocity (magnitude and direction? How much mechanical energy is lost in part (b)? If the collision lasts for 15ms, find the impulse caused by the collision and the average force exerted on the blocks. A small body of mass m = 0.2kg slides without friction around a loop-the-loop apparatus. The diameter of the circular loop is 1.2m. The body starts from rest at point A. which is h =1.8m above the ground level. Find the speed at point the bottom. Find the speed at the point h - 0.6 m Find the centripetal force at the point where h = 0.6m Find the tangential acceleration at point C. A system consists of 3 particles mi 2kg located at (1,0), m2-2kg at (2. 1). m_3 =3kg at (2. 0). Sketch the coordinate location of the masses and find the center of mass of the system A force F_1 =-2i+1 j acts on body mi. a force F_2 = 4i + 1 j acts on m_2, and a force F_3 = i+2 j acts on m_3. If the forces all act at the same time during the time interval of t =2 seconds, Find the acceleration of the center of mass Find the new position of the center of mass at the end of 2 seconds. The center of mass was originally. Assume the center of mass was originally at rest.Explanation / Answer
4) a) Here, 0.44 *4 - 0.22 * 2 = 0.44 * v1 + 0.22 * v2
=> 1.32 = 0.44 * v1 + 0.22 * v2
Also, 6 = v2 - v1
=> v1 = 0 m/sec
=> v2 = 6 m/sec
b) Final velocity = 1.32/0.66
= 2 m/sec
c) energy lost = 1/2 * 0.44 * 4 * 4 + 1/2 * 0.22 * 2 * 2 - 1/2 * 0.66 * 2 * 2
= 2.64 J
d) Impulse on 1 = 0.88 N.s
Force on 1 = 58.67 N
Impulse on 2 = - 0.88 N.s
Force on 2 = - 58.67 N
5) a) speed = 4m/sec
b) speed = 2.5 m/sec
c) centripetal force = 10.2 N
d) tangential acceleration = 5.4 m/sec2
6) a) acceleration of centre of mass = 2.3 m/sec2
b) new position = ( 2 m , 7.3 m)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.