An audio recording system uses PCM for storing in a device. If the signal is ban
ID: 1411140 • Letter: A
Question
An audio recording system uses PCM for storing in a device. If the signal is band limited to 15KHz. Calculate:
i) The Nyquist rate,
ii) If the number of quantization levels is 65536, determine the number of binary digits required to encode one sample,
iii) How many binary digits per second are required to encode the audio signal,
iv) If the sampling rate is 44100Hz and number of quantization levels = 65536, Calculate the minimum bandwidth required to transmit the encoded signal,
v) Find the SNR of the system in dB, and
iv) What is the minimum storage size required to store the PCM signals for 1 day.
Digital Communication – ELEC 20004
Explanation / Answer
a).
the Nyquist's rate =2× bandwidth =30kHz
b.)
Q=2n
thus 65536 =2n ; n=16
c)
Bit rate =nf=16×15kHz=240kHz=2.4×105
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.