Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

a plane fires a bullet with an initial velocity of 100 m/s at an angle of 37 deg

ID: 1411428 • Letter: A

Question

a plane fires a bullet with an initial velocity of 100 m/s at an angle of 37 degrees below the horizontal. The bullet Lands 2 seconds later. in the questions that follow, you may neglect air resistance and assume that gravity equals 10 meters per second squared.

A. find the horizontal and vertical components of the bullets initial velocity.
B. how far does a bullet travel in the
horizontal Direction before it lands?
C. how high above the level ground was the plane when the bullet was fired?
D. find the magnitude of the velocity of the bullet right before it hits the ground

Explanation / Answer

A) Horizontal component of velocity = 100 * cos37 = 79.86 m/sec

      vertical component of velocity = 100 * sin37 = - 60.18 m/sec

B)   far does a bullet travel in the horizontal Direction   = 79.86 * 2

                                                                                    = 159.72 m

C)   high above the level ground was the plane when the bullet was fired = 60.18 *2 + 1/2 * 10 * 2 * 2

                                                                                                                 = 140.36 m

D)     Horizontal velocity =   79.86 m/sec

         Vertical velocity =   - 60.18 - 10 * 2

                                    = - 80.18 m/sec

=> magnitude of the velocity of the bullet right before it hits the ground = 113.165 m/sec

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote