An electron experiences a force F=(4.0i -3.0j)Times10^-13N when passing through
ID: 1411476 • Letter: A
Question
An electron experiences a force F=(4.0i -3.0j)Times10^-13N when passing through a magnetic field B = (0.50T)k. Determine the electron velocity. Two straight parallel wires are separated by 10.0 cm. A 2.0 A current is flowing in the first wire. It is found that magnetic field is zero between two wires t a distance 4.0cm from the first wire. What the magnitude and direction of the current in the second wire? The area of an elastic loop decreases at a constant rate, dA/dt = -3.50Times10^-2 m^2/s. The loop is in magnetic field B=0.28 T whose direction is perpendicular to the plane of the loop. At t=0, the loop has area A=0.285m^2. Determine the induced emf at t=0. and at t=2,00sec. A 15.8-mW laser puts put a narrow beam 2.0mm in diameter. What are the rms value of E and B in the beam.Explanation / Answer
4) Here, Force = qvB
=> Electron velocity = (5 * 10-13)/(1.6 * 10-19 * 0.50)
= 6.25 * 106 m/sec
5) Here, 2/4 = I/6
=> I = 3 A
=> current in second wire = 3 A
6) induced emf at t=0 = 0 V
induced emf at t = 2 = 0.28 * 3.50 * 10-2
= 9.8 mV
7) Electric field = 15.8 * 10-3/(3.14 * 10-3 * 10-3)
= 5031.84 N/C
=> magnetic field = 5031.84/3 * 108
= 1.677 * 10-5 T
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.