An electron experiences a force F = (4.5 i 2.8 j )×1013N when passing through a
ID: 1535540 • Letter: A
Question
An electron experiences a force
F=(4.5i2.8j)×1013N when passing through a magnetic field B =(0.55T)k.
Part A
Determine the electron's velocity.
Express your answers using two significant figures. Enter your answers numerically separated by commas.
An electron experiences a force
F=(4.5i2.8j)×1013N when passing through a magnetic field B =(0.55T)k.
Part A
Determine the electron's velocity.
Express your answers using two significant figures. Enter your answers numerically separated by commas.
vx, vy =Explanation / Answer
F = (4.5 i- 2.8 j)*10^-13 N
V = (0.55T)k
charge of electronq = -1.6*10^-19 C
F = q(vxB)
(4.5 i- 2.8 j)*10^-13 = (-1.6*10^-19)((vxi +vyj)x(0.55k))
(4.5 i- 2.8 j)*10^-13 = (-1.6*10^-19*0.55)(-vxj +vyi)
comparing with i and j components
-2.8*10^-13 = 1.6*10^-19*0.55*vx
vx = -3.2*10^6 m/s
4.5*10^-13 = -1.6*10^-19*0.55*vy
vy =- 5.1*10^6 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.