A conducting sphere of radius 10cm has a charge q1 = +4.0*10^-9 C on its outer s
ID: 1412587 • Letter: A
Question
A conducting sphere of radius 10cm has a charge q1 = +4.0*10^-9 C on its outer surface. It is surrounded by a conducting shell of inner radius 15 cm and outer radius 20cm and carrying a total charge q2 = -8.0*10^-9 C. Use Gauss's law and the property of the conductors in electrostatic equilibrium.
a) what are the charges on the inner and outer surfaces of the conducting shell?
b) what is the electric field at r = 6cm?
c) what is the electric field at r = 12cm?
d) what is the electric field at r = 16cm?
e) what is the electric field at r = 25cm?
Explanation / Answer
Here
a) as the charge on the inner side of shell will be equal and oposite of the charge on the conducting sphere ,
also , the charge on the conducting sphere will be on the surface
charge on the inner surface = -4 *10^-9 C
charge on the outer surface = -4 *10^-9 C
b)
Now, for the electric field
at r = 6 cm
the electric field at r = 6 cm is Zero
c)
electric field , E = k * q/r^2
E = 9*10^9 * 4 *10^-9/.12^2
E = 2500 N/C
the electric field at 12 cm is 2500 N/C
d)
Now , at r = 16 cm
as the electric field inside the condcuting sphere will be zero
the electric field is Zero.
e)
at r = 25 cm
Electric field = k * (-8 *10^-4 + 4 *10^-9)/.25^2
Electric field = 9*10^9 * (-8 *10^-4 + 4 *10^-9)/.25^2
Electric field = 576 N/C
the Electric field is 576 N/C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.