A conducting sphere of radius 0.10m is charged with Q=+2.0 X 10^-8 C. a) The ele
ID: 1707165 • Letter: A
Question
A conducting sphere of radius 0.10m is charged with Q=+2.0 X 10^-8 C.
a) The electric field at a distance r=0.2m from the center of the conducting sphere is ___?
b) The electric potential of the conducting sphere is ___?
c) The direction of the electric force on an electron at a distance 0.3m from the center of the spere is:
-along the radial direction towards the center of the sphere?
OR
-along the radial direction away from the center of the sphere?
OR
-perpendicular to the radial direction?
Please show all work clearly. Thanks for your help!
Explanation / Answer
Radius of the sphere, R = 0.10 m Charge of sphere, Q = 2 * 10^-8 C a) The electric field at a distance 'r' from the centre of the sphere is given by the formula E = kq/r^2 Here k = 9 * 10^9 Nm^2/C^2 ; r = 0.2 m By plugging all the values we get, E = 4500 N/C b) YOU DON'T PROVIDE WHERE YOU WANT TO FIND OUT THE POTENTIALEITHER IT IS INSIDE, ON THE SURFACE or OUTSIDE THE SURFACE.
If we want to find out the potential inside the surface, V = kq/R = 1800 V If we want to find out the potential on the surface, V = kq/R = 1800 V If we want to find out the potential at out of the surface, V = kq/r. But you don't provide the value of 'r' in the problem. c) The direction of the electric force on an electron at a distance 0.3m from the center of the spere is
along the radial direction towards the center of the sphere 'r' in the problem. c) The direction of the electric force on an electron at a distance 0.3m from the center of the spere is
along the radial direction towards the center of the sphere
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.