A mini-fridge needs to maintain a temperature of 277 K. The air outside the mini
ID: 1412646 • Letter: A
Question
A mini-fridge needs to maintain a temperature of 277 K. The air outside the mini-fridge has a temperature of 300 K. Every fifteen minutes, 3.54 times 10^5 J of energy is transferred out of the mini-fridge and 4.42 times 10^5 J of energy is transferred into the surrounding air. What is the power output (that is, the work done per second) of the compressor in the mini-fridge? What is the coefficient of performance of this mini-fridge? If this mini-fridge were instead cooled by a Carnot engine used as a refrigerator, what would its coefficient of performance be? If the mini-fridge were cooled by a Carnot engine, how much energy would be transferred out of the mini-fridge every fifteen minutes if the power output of the compressor was the same as above?Explanation / Answer
(1) power output=Qh-Qc/time in seconds=97.77 W
(2) Coefficient of performance=Qc/W=4.02
(3) if carnot
coefficient of performance=277/(300-277)=12.04
(4) power output=97.77 W
Qh=4.42*10^5 J
Qc/(Qh-Qc)=12.04
we get Qc=4.08*10^5 J =>Answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.