A sample of the radioactive nuclide Pt is prepared That has an initial activity
ID: 1413109 • Letter: A
Question
A sample of the radioactive nuclide Pt is prepared That has an initial activity of 7.54 times 10^11 Bq : 92.4 min after the sample is prepared, tha activity has fallen to 9.45 times10^10 Bq. What is the half-life of this nuclide? N = N_0 e^-xt -lamada t = ln(0.12533) lamada = 0.02247 t_1/2 = 0.693/0.0224 9.45 times 10^10 Bq = (7.54 times 10^10 Bq)e^-xt 9.45 times 10^10 Bq/9.45 times 10^11 Bq = e^-lamada t Part B: How many radioactive nulcei were initially present in the sample? radioactive nucleiExplanation / Answer
Solution:
1 Bequeral = 1 disintegration / s
Disintegration constant = 0.693/(30.8*60s) = 0.000375 /s
No. of nuclei = no. of moles x Avogadro number = Rate of disintegration / decay constant
= ( 7.54 x 1011 ) / (0.000375)
= 2.0 x 1015
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.