A motorist travels at a constant speed of 34.0 m/s through a school zone, exceed
ID: 1413211 • Letter: A
Question
A motorist travels at a constant speed of 34.0 m/s through a school zone, exceeding the posted speed limit. A policeman waits 7.0 s before giving chase at an acceleration of 3.5 m/s^2.
(a) Find the time required to catch the car from the instant the car passes the policeman. (s) (Write the equations for the position of the speeder at time t and for the position of the policeman who starts 7.0 seconds later. Find the time when the two meet.)
(b) Find the distance required for the policeman to overtake the motorist. (m)
Explanation / Answer
This is a problem of cinematics
Data
Vm = 34 m/s
ap= 3.5 m/ s2
t = 7 s
where
m refers the motorized
p refers to police
Vm = X/t
Xm = Vm t
The police out 7 s later, as we measure time since leaving the moto
Xp = Vo t + ½ ap (t-7)2
At the point where is Xm = Xp
We equate the two equations
Vm t = ½ ap ( t -7 )2
We solve the equation
Vm t = ½ ap ( t2 - 2 7 t + 49)
34 t =1/2 3.5 ( t2 - 14 t + 49)
34 t = 1.75 ( t2 - 14 t + 49)
19.429 t = t2 -14 t + 49
t2 - 33.429t +49 = 0
t = (33.429 ± sqrt (33.4292 – 4 49) ) / 2
t = ( 33.429 ± sqrt (921.498) )/2 = (33.429 ± 30.356)/2
t1 = 1.5365 s
t2 = 31.892 s
Both times may be correct because they are positive, but the first encounter occasionally happen over time smaller 1.5365 s
Result 1.5365 s
Part b)
X = Vm t
X = 34 * 1.5365
Xm = 52.241 m
X = ½ 3.5 ( 1.5365 – 7)2
Xp = 52,24 m
As we can see the two distances are equal
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.