A motorcycle officer hidden at an intersection observes a car driven by an obliv
ID: 1626214 • Letter: A
Question
A motorcycle officer hidden at an intersection observes a car driven by an oblivious driver who ignores a stop sign and continues through the intersection at constant speed. The police officer takes off in pursuit 2.37 s after the car has passed the stop sign. She accelerates at 4.0 m/s^2 until her speed is 108 km/h, and then continues at this speed until she catches the car. At that instant, the car is 1.2 km from the intersection. (a) How long did it take for the officer to catch up to the car? Your answer cannot be understood or graded. More Information sExplanation / Answer
108 km/h = 30 m/s
30/4 = t = 7. 5 secs
acc distance = [(0 + 30)/2.37] x 7.5 = 94.93 m
1200 m - 94.93m = 1105.07 m
1105.07/30 = t = 36.83 secs
Total time = 7.5 + 36.83 = 44.33 secs
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.