Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A motorcycle officer hidden at an intersection observes a car driven by an obliv

ID: 1636469 • Letter: A

Question

A motorcycle officer hidden at an intersection observes a car driven by an oblivious driver who ignores a stop sign and continues through the intersection at constant speed. The police officer takes off in pursuit 1.72 s after the car has passed the stop sign. She accelerates at 4.2 m/s2 until her speed is 113 km/h, and then continues at this speed until she catches the car. At that instant, the car is 1.7 km from the intesection.

(a) How long did it take for the officer to catch up to the car?
59.6  s

(b) How fast was the car traveling?
? mi/h

How would you solve for B?

Explanation / Answer

speed of the car = distance travelled/ total time

= 1.7 km / 59.6 s

= 0.028523 km/s

1 km = 0.621 mile

1sec = 1/3600 hours

speed = 0.028523 * 0.621 * 3600 = 63.75 miles/hour

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote