Some ideal gas is in a sealed rigid container. Its pressure is 3.00 atm and its
ID: 1413280 • Letter: S
Question
Some ideal gas is in a sealed rigid container. Its pressure is 3.00 atm and its temperature is 600k. The gas is cooled to a temperature of 200k. What is the pressure? Two bricks of the same material have masses m and 3m. The initial temperature of the brick with mass is 20.0 degree C and the initial temperature of the brick with mass 2m is 60.0 degree C. The bricks placed in thermal contact and exchange heat. What is the final temperature? Ignore heat losses to the environment. A heat engine takes heat from a hot reservoir, dumps heat to a cold reservoir and produces some amount of work. Draw the conceptual diagram of a heat engine (a circle for the cycle in the middle and the heat and work flow/flows). Describe (with an equation or with words) the energy balance of a heat engine's cycle. Reasoning/Derivations Required How many atoms are there in 1.00 kg of N_2? The atomic mass of nitrogen is 14.0 9/mol. The average human body density is 1010 kg/m^3. If a person is floating in sea water with 2.00% of her volume above the surface, what is the density of the sea water? 4.00 kg of ice cubes at temperature T = -20.0 degree C are placed in a container which has 2.00 kg of water at T = 20.0 degree C inside. Find the final equilibrium temperature. Ignore the heat capacity of the container itself and the losses to the environment. The heat capacity of water is 4186 J/kg Times K, the heat capacity of ice is 2100 J/kg Times K and the latent heat of fusion of water is 3.33 Times 10^5 J/kg. A Carnot heat engine does 240 J of work in one cycle while dumping 240 J of heat to the cold reservoir. The temperature of the hot reservoir is 550 K. find the temperature of the cold reservoir. A heat engine's cycle consists of two isobaric process at pressures 200 kPa and 500 kPa, respectively, and two isometric processes at volumes 2.00 L and 12.00 L, respectively. The working substance is one mole of ideal monatomic gas. Draw the cycle on a PV diagram. Find the amount of heat and the work done for each process. Find the efficiency of the heat engine.Explanation / Answer
6.
m = given mass = 1000 g
M = molecular mass = 2 x 14 = 28 g
n = number of moles = m/M = 1000/28 = 35.71
number of atoms = n N = 35.71 x 6.023 x 1023 = 2.15 x 1025
3.
P1 = 3 atm
T1 = 600 K
P2 = ?
T2 = 200 K
using the formula
P1 /T1 = P2 /T2
3/600 = P2 /200
P2 = 1 atm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.