Some fast-food chains offer a lower-priced combination meal in an effort to attr
ID: 3216657 • Letter: S
Question
Some fast-food chains offer a lower-priced combination meal in an effort to attract budget-conscious customers. One chain test-marketed a burger, fries and a drink combination for $1.71. The weekly sales volume for these meals was impressive. Suppose the chain wants to estimate the average amount its customers spent on a meal at their restaurant while this combination offer was in effect. An analyst gathers the following data from sample meal totals Use these data to construct a 90% confidence interval to estimate the population mean value. Assume the amounts spent are normally distributed.Explanation / Answer
standard deviation, s = 2.016371
standard error, SE = 2.016371/sqrt(28) = 0.381058
tcrit = 1.7033
lower limit = 5.335 - 1.7033*0.381058 = 4.686
upper limit = 5.335 + 1.7033*0.381058 = 5.984
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.