A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 240 m at a
ID: 1413565 • Letter: A
Question
A car is traveling around a horizontal circular track with radius r = 240 m at a constant speed v = 25 m/s as shown. The angle A = 29° above the x axis, and the angle B = 59° below the x axis.
1)What is the magnitude of the car’s acceleration?
2) What is the x component of the car’s acceleration when it is at point A
3) What is the y component of the car’s acceleration when it is at point A
4) What is the x component of the car’s acceleration when it is at point B
5) What is the y component of the car’s acceleration when it is at point B
6) As the car passes point B, the y component of its acceleration is
a) increasing
b) constant
c) decreasing
Explanation / Answer
Unfortunately not see the figure, the problem would be clearer. I'll answer it as I understand it your text
Part 1)
The expression for centripetal acceleration is
ac = V2 /R
ac = 252 /240
ac = 2.60 m/s2
Part 2)
We found the velocity components using trigonometry
Cos = Vx/V
Sin = Vy/V
Vx = V Cos
Vx = 25 Cos 29
Vx = 21.87 m/s
Part 3)
Vy = 25 Sin 29
Vy = 12.12 m/s
Part 4)
In this case the angle is measured clockwise
= -59
or counterclockwise
= 360 -59 = 301
Vx = 25 Cos (-59)
Vx = 12.88 m/s
Part 5)
Vy = 25 Sin (-59) = 25 Sin (301)
Vy = - 21.43 m/s
Part 6)
The centripetal acceleration does not change with angle
ac = V2 /R
ac = 2.60 m/s2
But each component of the acceleration may change
ac = sqrt( ax2 + ay2 )
I think your question refers to the change in acceleration between points A and B
(Vy )A = 12.12 m/s
(Vy)B = -21.43 m/s
ay= (Vf-Vo)/t =((Vy)B - (Vy)A ) / t
ay = (-21.43 – 12.12 )/t
ay = 33.55 / t
Consequently acceleration on the axis and is directed in the opposite direction of motion and increases to change the speed value from positive to negative
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.